Michal Kačmařík

Pro letošní dovolenou jsme s ohledem na půlroční pobývání v německé Postupimi volili snadno dostupné destinace. První týden jsme se poflakovali po Krušných horách. Toto vlčí území jsme chtěli zastihnout ještě v procesu turistického rozpuku. Ubytování přímo na hřebeni (v Horní Blatné pod Vlčími jámami) nám díky charakteru pohoří podobajícímu se náhorní plošině umožňovalo jednoduché pěší přesuny i s malými dětmi. Mé stávkující koleno mě bohužel pasovalo do role hlídače dětí a zamezilo jakýmkoliv (fotografickým) toulkám. Z navštívených atrakcí rozhodně doporučujeme Ježíškovu cestu, Božídarské rašeliniště či minipivovar na Ryžovně. Pro příště bychom se naopak vyhnuli výstupu na Klínovec, který kromě zchátralého ubytovacího komplexu nenabízí prakticky nic.

Ve druhém týdnu jsme objevovali lezení v jedné z nejdůležitějších a největších lezeckých oblastí Evropy, Frankenjuře. Tropické počasí nás po celou dobu pobytu nutilo vyhledávat stinné lesní sektory pro lezení a často využívat místní možnosti koupání. Vzhledem k lezení ve dvou z něj nemám žádnou fotografickou dokumentaci, obrázků z Frankenjury však na internetu najdete velmi snadno tisíce.

Ve druhé polovině srpna jsme ještě strávili prodloužený víkend v národním parku Harz, který je v podstatě nejseverněji položeným pohořím celého Německa. Cílem naší návštěvy bylo seznámit se touto „opravdovou divočinu“, jak je park často prezentován, a také zajistit ženě alespoň na pár dní rozumné tréninkové podmínky na blížící se Beskydskou sedmičku. Protože ty Postupim se svojí maximální nadmořskou výškou 114 m n. m. opravdu nabídnout nemohla. Strávili jsme tři dny v západní části parku a zhodnotili je jednoduchým rčením: ať vyrazíš, kam vyrazíš, skončíš na Brockenu. Tento nejvyšší vrchol Harzu není nepodobný našemu jesenickému Pradědu a při nedostatku vlastních sil se na něj můžete nechat vyvést i krásným historickým vlakem. Celkově nám návštěvu Harzu trochu kazil všudepřítomný přetlak lidí – mimo hlavní sezónu a hlavní lokality to snad bude lepší.

Kategorie: Evropa, Lezení, Příroda

Prostor pro komentář